Automatyzacja Procesów Produkcyjnych
Automatyzacja procesów produkcyjnych i stanowisk montażowych, to naturalny etap mechanizacji zakładu. Działania zmierzające do ułatwienia, przyspieszenia, zoptymalizowania produkcji, mają na celu wykluczyć słabe punkty i tzw. „wąskie gardło” procesów. Termin znany z zarządzania produkcją, może być długoterminowym problemem, spowalniającym produkcję. Przykładem takiego „wąskiego gardła” jest na przykład niewystarczająco sprawna linia produkcyjna, która nie nadąża z wydajnością do założonych planów wytwórczych. Mowa tu zarówno o pracy poszczególnych maszyny, czasów przygotowawczo-zakończeniowch lub po prostu złych nawyków personelu.
Automatyzacja takiego procesu produkcyjnego polega na doborze nowych, lub modernizacji obecnych maszyn w celu uzyskania bardziej efektywnych osiągów, oraz poprawienia jakości pracy na poszczególnych stanowiskach. Dążenie do samoczynnej pracy maszyn. Jednym słowem, nie wymagającej wysiłku i stałego zaangażowania personelu. Rola pracowników zmierza do nadzoru i kontroli pracy urządzeń, a nie żmudnych, powtarzalnych czynności.
Automatyzacja Procesów Produkcyjnych – korzyści dla pracodawcy i pracownika
Nowatorskie rozwiązania i bezpieczeństwo produkcji to cel jaki chcemy osiągnąć wdrażając automatyzację procesów produkcyjnych zakładów przemysłowych. Najlepsze efekty przynoszą jednak projekty, które rozpoczynają się od zapoznania się z potrzebami i planami produkcyjnymi. Określenie oczekiwań, pozwala wyznaczyć realne cele. Wybrać maksymalne możliwości i osiągi po zastosowaniu nowych rozwiązań. Zlokalizować słabe punkty produkcji i zgodnie z tym zoptymalizować proces.
Zamiast ręcznie przekładać produkt, procesy można zautomatyzować wstawiając przenośniki, układarki, sztaplarki, urządzenia przenoszące, obrotnice. Zastosować dźwigi, windy, układarki palet, roboty paletyzujące, owijarki, oklejki, znakowanie laserowe. Niewątpliwie takie kompleksowe podejście dostarcza wielu korzyści.
- zwiększa wydajność pracy
- przyspiesza procesy
- wpływa na dokładność (powtarzalność, precyzja wykonania)
- eliminuje błędy ludzkie i pomyłki
- wspiera lub zastępuje niektóre stanowiska produkcyjne
- optymalizuje koszty
- zmniejsza straty produkcyjne
- wpływa na poprawę warunków pracy (bezpieczeństwo, ergonomia stanowisk)
- przejmuje zadania w trudnych i szkodliwych warunkach
- zastępuje człowieka w pracach ciężkich i monotonnych
Automatyzacja produkcji
Technologiczne podejście do produkcji pociąga za sobą kompleksowe rozwiązania. Zaprojektowanie i wdrożenie nowoczesnych linii, modernizacje stanowisk z pewnością znacznie automatyzuje produkcję. Wykorzystanie robotów przemysłowych, manipulatorów i innych nowych technologii jest w prawdzie inwestycją, jednak szersze spojrzenie na produkcję pozwala skalkulować wymierne zyski, które dzięki tej technologii można osiągnąć.
Automatyzacja istniejących linii i urządzeń
Rozwijasz swoją firmę i produkcję? Zwiększasz wydajność i jakość? Czasem wystarczy tylko modernizacja istniejących linii i urządzeń, dostosowanie ich do nowych potrzeb. Kiedy zmienia się charakter produkcji, wdrożenie nowego systemu, sposobu przetwarzania produktu.
Dobieramy optymalne rozwiązania, przerabiamy istniejący układ bądź stawiamy nowy element linii, synchronizujemy w całość. Jest to niezwykle ważne gdyż każde dotychczasowe i nowe urządzenie musi być ze sobą zgrane, co zapobiegnie kolizjom i niepotrzebnym przestojom. Automatyka przemysłowa, czyli automatyzacja procesów wytwarzania i procesów technologicznych to klucz do rozwoju firmy. Automatyzacja produkcji i procesów przemysłowych w dużej mierze zależy od układu urządzeń tworzących system.