Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w zakładzie, a Dokumentacja Techniczna

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w zakładzie, a Dokumentacja Techniczna

Obowiązek posiadania dokumentacji technicznej, Deklaracji zgodności WE, czy trwałego oznakowania w postaci tabliczki CE na maszynie, to w przypadku kontroli istotne wymagania odnośnie posiadanych maszyn. Sprawdź czy Twoje maszyny są przygotowane do kontroli.

Prowadząc działalność związaną z produkcją, przetwórstwem czy usługami powiązanymi z pracą maszyn i zatrudniając pracownika, musisz być gotowy na kontrolę inspektora pracy. Ma on prawo przeprowadzić kontrolę bezpieczeństwa i higieny pracy, legalności zatrudnienia. Może też żądać udostępnienia dokumentacji technicznej i technologicznej maszyn i urządzeń.

Inspektor pracy ma prawo do przeprowadzenia oględzin obiektów, maszyn i urządzeń oraz pomieszczeń pracy, żądając pisemnych i ustnych informacji.

I choć każda kontrola wiąże się ze stresem odpowiedzialnych za zakład pracy osób, to gruntowne przygotowania i rzetelne spełnienie wymogów zasadniczych maszyn zgodnie z Dyrektywą maszynową 2006/42/WE oraz aktualnie obowiązującymi normami zharmonizowanymi, znacznie to poczucie zmniejszają. Dlatego chcąc spać spokojnie warto zadbać o to zawczasu i nie dać się zaskoczyć kontroli.

Dokumentacja Techniczna – co trzeba mieć w razie kontroli?

Zgodnie z obowiązującą dyrektywą maszynową, każda maszyna wprowadzona do użytku bądź sprzedaży musi posiadać dokumentację potwierdzającą, że spełnia zasadnicze wymagania, zgodnie z prawem i normami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej. Dokumentacja techniczna zawiera więc projekt, przeznaczenie, ocenę ryzyka, działanie maszyny w zakresie koniecznym do takiej oceny.
Dokumentacja techniczna powinna umożliwić identyfikację maszyny, określać jej bezpieczną obsługę oraz prowadzenie prac konserwacyjnych. Za jej sporządzenie odpowiedzialny jest producent lub jego upoważniony we Wspólnocie przedstawiciel, jednak obowiązek udostępniania kompletnej dokumentacji (np. w razie kontroli Inspekcji Pracy) spoczywa na właścicielu firmy, podlegającej kontroli.

Dokumentacja konstrukcyjna maszyny powinna zawierać:

  • ogólny opis maszyny
  • rysunek zestawieniowy maszyny i schematy obwodów sterowania, oraz istotne opisy i objaśnienia niezbędne do zrozumienia działania maszyny
  • rysunki niezbędne do sprawdzenia zgodności maszyny z zasadniczymi wymaganiami w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa
  • ocena ryzyka
  • wykaz zastosowanych norm
  • wszelkie sprawozdania techniczne, wyniki przeprowadzonych badań
  • instrukcja maszyny
  • deklaracja zgodności WE

Tabliczka CE na maszynie

By łatwo zidentyfikować urządzenie, oprócz niezbędnej dokumentacji, istotne jest też oznakowanie maszyny. Tabliczka znamionowa CE potwierdzająca zgodność z wymaganiami zasadniczymi i nadanie znaku CE identyfikuje taką maszynę. Musi zostać przytwierdzona w sposób trwały, w widocznym i dostępnym do odczytania miejscu. Grafika –znak CE– określona jest szczegółowo choćby w Dyrektywie 20046/42/WE (Załącznik III Oznakowanie CE).

Tabliczka znamionowa powinna zawierać:

  • znak CE
  • nazwę i adres producenta
  • nazwę produktu
  • numer seryjny
  • szczegółowe wymagania dyrektywy / rozporządzenia europejskiego oraz o wymagania danych norm zharmonizowanych, których dotyczy.

Protokół po zakończeniu kontroli

Po przeprowadzeniu kontroli inspektor ma obowiązek sporządzić protokół kontrolny bądź w razie niestwierdzenia żadnych uchybień- notatkę urzędową. I tak gdy notatka zawiera jedynie zwięzły opis stanu faktycznego, tak protokół kontrolny jest bardziej rozbudowanym dokumentem. Zawiera on podstawowe informacje tj. nazwa, adres i pełne dane kontrolowanego podmiotu, osób reprezentujących kontrolowaną firmę. Jest tam też opis stwierdzonych naruszeń, treść decyzji ustnych oraz informację o ich realizacji. Wzmiankę o wniesieniu lub niewniesieniu zastrzeżeń do treści protokołu oraz ewentualnym usunięciu stwierdzonych nieprawidłowości przed zakończeniem kontroli. W dokumencie powinny się też znaleźć informacje o podstawie prawnej podjętych przez inspektora decyzji. Jest też termin usunięcia uchybień i pouczenie o przysługujących środkach odwoławczych

Jeśli w wyniku kontroli inspektor pracy wyda decyzję (np. nakaz uzupełnienia dokumentacji technicznej czy zabezpieczenia strefy niebezpiecznej dla operatora), masz obowiązek informowania Państwowej Inspekcji Pracy o jej realizacji w terminach określonych w decyzji.

W razie pytań służymy pomocą. Jesteśmy po to, by podnosić standardy i bezpieczeństwo maszyn.
DOKUMENTACJA TECHNICZNA KONTAKT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 3 =