Automatyzacja Produkcji – 10 Najważniejszych Cech przy Wyborze Maszyny dla Przedsiębiorstwa

Automatyzacja Produkcji – 10 Najważniejszych Cech przy Wyborze Maszyny dla Przedsiębiorstwa

10 korzyści usprawniania procesów produkcyjnych!

Automatyzacja Produkcji to bardzo aktualny trend w polityce rozwoju firmy. Ma przyspieszyć produkcję, minimalizować straty i wykluczać wszystkie słabe punkty. Ograniczać przeciwności jakie stają na drodze w trakcie pracy nad przygotowaniem, obróbką, kompletowaniem, pakowaniem produktu na każdym etapie pracy.

Co zatem jest wyznacznikiem najbardziej skutecznych działań w zakresie Usprawniania Procesów Produkcyjnych? Czym się kierować przy wyborze partnera, który wesprze nasz zakład od strony projektowej i wykonawczej?

Zebraliśmy 11 korzyści, decydujących o sukcesie automatyzacji produkcji! Z pewnością wpływają one na znaczną poprawę warunków pracy po wdrożeniu nowych rozwiązań i przynoszą wymierne efekty jakie wnosi Automatyzacja Procesów Produkcyjnych.

Automatyzacja Produkcji Funkcjonalnosc

1. Po pierwsze FUNKCJONALNOŚĆ

Na rynku dominuje zasada, że kto nie idzie do przodu ten się cofa. Konkurencja czuwa i wciąż opracowuje nowe rozwiązania, by być lepszym, wyprzedzać resztę, a jednocześnie mieć większy udział w rynku i dominować w sprzedaży. Dostosowanie produkcji do indywidualnych potrzeb produkcyjnych, Robotyzacja i Automatyzacja Produkcji, pozwala realizować nawet najbardziej Innowacyjne Pomysły. Uzyskać lepsze parametry i kontrolować jakość wytwarzanych czy przetwarzanych produktów.

Są dwa wyjścia. Można wstawiać do zakładu gotowe, powtarzalne maszyny. Stworzyć linię, z wybranych prosto z katalogu urządzeń. Wiąże się to niewątpliwie z mało elastycznym dostosowywaniem parametrów tych urządzeń do oczekiwań, a w efekcie z poszukiwaniem kompromisu między oczekiwaniem, a rzeczywistością. Chcąc dostosować takie urządzenie trafiamy na ograniczenia.  Chociażby warunki gwarancji, nie uwzględniają dokonywania zmian, ani przeróbek, co często znacznie utrudnia przystosowanie urządzeń do konkretnej produkcji.

Jest też drugie rozwiązanie. Można zlecić Zaprojektowanie Urządzenia „szytego na miarę” swoich potrzeb. Zamawiając taki projekt, mamy bez wątpienia wpływ na pełną funkcjonalność. Na etapie ustalania wstępnej koncepcji możemy pozwolić sobie na dużą dowolność co do życzeń i założeń. Określenia zasad działania, uwzględnienia parametrów i cech produkowanych wyrobów tak, aby efekt ostateczny odpowiadał dokładnie naszym potrzebom. Można przewidzieć optymalnie zorganizowane miejsce pracy dla pracowników. Ergonomiczna przestrzeń wpływa na zwiększenie wydajności pracy, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo obsługi. Czasem jest to dodatkowa półka, podajnik, stół obrotowy- niby drobne dodatki, a znacznie wspierają pracę na danym stanowisku. Taka indywidualna automatyzacja produkcji jest też szczególnie cenna i ważna w przypadku ograniczonej przestrzeni pod planowaną inwestycję. Kiedy, to wielkość konstrukcji determinuje wybór rozwiązań. Pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z przerabianiem i dostosowywaniem urządzeń do specyficznych wymagań danej produkcji. Reasumując: dobrze przemyślana FUNKCJONALNOŚĆ to skuteczna optymalizacja procesu produkcyjnego.

Automatyzacja Produkcji Niezawodnosc

2. Cenna NIEZAWODNOŚĆ

Automatyzacja Procesów Produkcji ma za zadanie podnieść wydajność produkcji, ale i zachować ciągłość i sprawne działanie zakładu, w którym została wdrożona. Zastosowanie wysokiej jakości podzespołów, odpowiednia konfiguracja urządzeń, zwarta konstrukcja, pozwalają na długą i bezawaryjną eksploatację. Ważne jest, by uwzględnić środowisko pracy jak i specyfikę danej produkcji. Dostosowanie urządzeń do trudnych warunków, zastosowanie komponentów o podwyższonej klasie wytrzymałości, wysokiej sprawności i jednocześnie niskiej zużywalności to gwarancja niezawodności.

Bazowanie na sprawdzonych elementach handlowych, w połączeniu z myślą inżynierską, pozwala uzyskać wysoką sprawność, precyzyjny ruch, nawet w trakcie długotrwałej i intensywnej pracy, przy dużej ilości cykli produkcyjnych. Sprawność i automatyczna precyzja zmniejszają straty produkcyjne. Wpływa to znacznie na bieżące koszty zakładu. Robotyzacja i Automatyzacja Produkcji oparta o niezawodne urządzenia stanowi cenną inwestycję, która przynosi efekty.

Automatyzacja Produkcji Jakosc

3. Niezastąpiona JAKOŚĆ

Robotyzacja i Automatyzacja Procesów Produkcji to najwyższa klasa jakości wykonania i zapewniona powtarzalność produkcji. Ponadto przynosi wyręczenie człowieka z żmudnych, powtarzalnych czynności. Wyręczenie go z prac ciężkich czy niosących niebezpieczeństwo dla zdrowia. Pozwala minimalizować błędy ludzkie, wynikające ze zmęczenia, rozkojarzenia czy niedokładności. Dzięki temu wyroby produkcyjne poddane kontroli jakości osiągają znacznie wyższe oceny końcowe, są powtarzalne i jednakowe.

Automatyzacja Produkcji Innowacyjnosc

4. Pożądana INNOWACYJNOŚĆ

Jak sama nazwa wskazuje Innowacyjność ma wpływ na wprowadzenie lub wytworzenie nowych technologii, systemów organizacji, produktów w celu polepszania produktów i usług. Udoskonalania technologii, unowocześniania dotychczasowych systemów. Z łaciny, słowo innovatio znaczy odnowienie. Wiedza i wieloletnie doświadczenie, pozwala zastosować najnowsze technologie, by odnowić, unowocześnić, udoskonalić działające rozwiązania i systemy. Czasem jest to automatyzacja pojedynczego stanowiska. Czasem kompletna Robotyzacja i Automatyzacja Produkcji. Ważny jest efekt, mierzony wzrostem wydajności i funkcjonalności produkcji oraz optymalizowania czasu pracy.

Co ważne Innowacyjność jest też wysoce ceniona w ogólnym postrzeganiu firmy. Może być dotowana z funduszy na rozwój i wdrażanie nowych technologii.

Automatyzacja Produkcji Mobilnosc

5. Przewidziana MOBILNOŚĆ

W dobrze zarządzanych zakładach, kontroli podlegają nie tylko produkty i ich jakość ale również Procesy Technologiczne. Niejednokrotnie ich skuteczność zależy od przemyślanego, zaplanowanego i wyliczonego rozmieszczenia maszyn w celu maksymalnej optymalizacji produkcji.

Przykładowo po analizie odległości podajnika z produktem końcowym, od miejsca docelowego składowania, może okazać się, że zmiana ustawienia urządzeń na hali skróci czas przenoszenia gotowych produktów. Tym samym usprawni pracę pracownikom, przyniesie oszczędności np. związane z transportem przy użyciu wózków widłowych. W takim rozumieniu mobilności, maszyny muszą spełniać dwa warunki. Po pierwsze odpowiednio sztywnej konstrukcji, po drugie możliwej lekkości. Szybka relokacja maszyn czy urządzeń usprawnia logistyczne posunięcia na zakładzie i wspomaga Usprawnianie Procesów  Produkcyjnych.

Automatyzacja Produkcji Serwisowosc

6. Szybka SERWISOWOŚĆ

Każda wymiana podzespołów, zużywalnych elementów musi przebiegać sprawnie i bez zbędnych opóźnień czasowych. Budowa Urządzenia z komponentów ogólnie dostępnych, zastosowanie powszechnych części handlowych, umożliwia sprawne pozyskanie zapasowych części. Ich wymiana nie powoduje niepotrzebnych przestojów produkcji. Pozwala zaoszczędzić czas zamówienia czy wykonania części unikatowych, i szybką wymianę zużytych podzespołów.

Automatyzacja Produkcji Komunikacja

7. Skuteczna KOMUNIKACJA

Nowoczesność zakładu oparta o sprawne zarządzanie wymaga odpowiedniej komunikacji. Wdrożenie systemu MES, SCADA, ERP oraz zintegrowanie maszyn z programami zarządzającymi pozwala skutecznie planować produkcję, analizować efekty, optymalizować decyzje. Dobra komunikacja w zakładzie pozwala zidentyfikować niewykorzystany dotąd potencjał i przekuć go w jeszcze większą produktywność.

Automatyzacja Produkcji Bezpieczenstwo Bezpieczenstwo

8. Gwarantowane BEZPIECZEŃSTWO

Bezpieczeństwo pracy i ochrona pracownika stanowi istotny wyznacznik nowoczesnego zakładu. Szczególnie ważny kiedy specyfika produkcji, może stanowić zagrożenie zdrowia i życia operatorów, obsługi, osób znajdujących się na zakładzie.

Projektowanie Maszyn i Urządzeń zgodnie z aktualnymi normami, Dyrektywą Maszynową, Elektryczną, przeprowadzenie Analizy i Oceny Ryzyka, eliminuje zagrożenia. Stanowi maksymalne zabezpieczenie stanowisk pracy. Rozwiązania typu osłony części obrotowych, uniemożliwienie dostępu do wnętrza, kurtyny bezpieczeństwa, skanery laserowe, detektory ruchu, automatyczne blokady i awaryjne zatrzymania nie są przypadkowym wymysłem.  Stoją na straży zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

9. Ludzka ERGONOMICZNOŚĆ

Ergonomia pracy polegająca na dostosowaniu narzędzi i urządzeń do cech fizycznych i psychicznych człowieka, ma maksymalnie uprościć pracę operatora. Zapewnić wygodną pozycję pracy, łatwo dostępną przestrzeń. Zmniejszać wysiłek i zmęczenie. Odpowiednio opracowane zintegrowanie urządzeń, linii produkcyjnej z ludźmi, którzy przy tym pracują poprawia wydajność zakładu i zwiększa zadowolenie z wykonywanej pracy.

Automatyzacja Produkcji Ekonomicznosc

10. Dostosowana EKONOMICZNOŚĆ

Podchodząc do tematu rozbudowy czy modernizacji zakładu jaką jest Robotyzacja i Automatyzacja Produkcji, nasuwa się pytanie o koszty. Czy każdy zakład stać na wprowadzanie tak funkcjonalnych i nowoczesnych rozwiązań? Otóż dobrze rozumiana ekonomiczność automatyzacji, to dobór odpowiedniej klasy komponentów do realizacji poszczególnych funkcji.

Szukając oszczędności warto skupić się na niezbędnych rozwiązaniach i dobrać komponenty w najbardziej konkurencyjnej cenie w porównaniu do funkcjonalności.

Nie zawsze droga maszyna pozwoli optymalnie realizować zaplanowany proces produkcji. Warto o tym pomyśleć szukając odpowiedzi na pytanie: Projektowanie Maszyn i Urządzeń pod indywidualne zamówienie, czy zakup gotowych maszyn? Zaprojektowanie urządzenia wydaje się w pierwszej kalkulacji droższym rozwiązaniem, jednak patrząc szerzej, niewątpliwie nie wymaga dodatkowych nakładów. Maszyna jest przygotowana pod konkretne wymagania. Dostosowana do potrzeb produkcyjnych. Bez konieczności dopasowywania, przeróbek i prac nad przystosowaniem. Z pewnością warto to wziąć pod uwagę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 1 =